:: О нас ::
 
 
AddWeb.ru - раскрутка сайта, 

продвижение сайта
Rambler's Top100 Рисунки, кроссворды, анекдоты, шутки, филателия, нумизматика, ноты для фортепиано, математика, каталог сайтов

Счётчик:
хостов сегодня | хитов сегодня
хитов всего Украина онлайн Неофіційна газета Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Дерибан Збережи старий Київ ОЛЕГ АНДРОС SOS-animals Green Art ????? Банер Соломенка Здорова Україна
См. новые поступления
в раздел "Карикатуры"

   
НА ГЛАВНУЮ   НА ФОРУМ   ГОСТЕВАЯ
Анонс

Порочний шлях українського снігу

Олексій Василюк

Куди дівається сніг, коли настає весна? Здавалось би, смішне питання. Проте відповідь на це питання обертається неабиякими проблемами співробітникам багатьох служб і навіть становить цілий напрямок діяльності громадських органзацій. Правильно почати задаватись питанням "Куди дівається сніг?" ще взимку. Адже блукаючи зимовими українськими містами, ми не мусимо пробиратись по коліно у заметах або прочищати лопатою шлях на роботу для себе і своєї автівки.

 Сніг вивозиться. Це робиться організовано, планово і поєднується з іншими сезонними клопотами комунальних служб, такими, як посипання доріг і тротуарів сіллю і піском , оббивання бурульок і огородження травмонебезпечних ділянок у пішохідних зонах. До цього комунального обряду давно звикли і вже нікому не спадає на думку осмислення того, які наслідки тягне за собою застаріла система зимового догляду за містами і у тому числі - невинне та, здавалось би, цілком похвальне вивезення снігу з вулиць.

Як і в багатьох інших випадках, комунальні стереотипи міського благоустрою давно віджили своє і чекають, щоб їх оголосили недоцільними, безвідповідальними і нарешті - шкідливими. Прикладів є безліч. Далеко шукати не треба.

Комунальні підприємства з утримання зелених насаджень ("зеленбуд") наприклад, класично вважають, що всі дерева, в яких є дупла, є аварійними і потребують негайного знесення, не розуміючи при цьому, що дуплоутворення є нормальним природним процесом і лише прикрашає старі дерева кажани. Крім того, зеленбудівці переконані, що навесні дерева треба саджати напередодні 1 та 9 травня (чим не доказ "хвостів" віджитої епохи?), після чого більшість зелених деревець благополучно всихає. Адже кожен садівник знає, що дерева слід саджати або рано навесні, коли листя ще не розпустилось, або ж пізно восени , коли листя вже опало.

Управління з благоустрою щороку витрачають всю осінь і початок весни на нескінченне згрібання і спалювання опалого листя. Внаслідок цього в парках виснажується грунт, травмується коріння дерев , поширюються шкідники, а в атмосферу викидається річна порція канцерогенів, діоксинів і решок автомобільних вихлопів, накопичених листям протягом року.

В свою чергу, шляхоексплуатаційні управління (ШЕУ) проводять осінньо-зимовий період у потугах подолати ожеледь і снігові замети. Кригу нескінченно солять і приправляють піском, а сніг дбайливо вивозять. Стоп. Повернімось до нашого питання.

Факт того, що сніг вивозять, ще не є відповіддю на питання "куди він дівається?". Хіба ж не цікаво, куди везуть весь сніг у місті і що з ним потім ТАМ стається.

З цією таємницею ми спробували розібратись в Києві.

Оскільки використання офіційних сміттєзвалищ за призначеннням є задоволенням платним, комунальні служби ними користуються рідко. Дійсно, важко уявити, скільки б коштувало скидання на якомусь офіційному полігоні твердих побутових відходів щоденних порцій снігу у сотні і сотні тон кожна. І так весь сезон. Сміттєзвалища озолотились би. Та не судилось. Звісно, що ніяке ШЕУ на це не піде. Аналогічно до того, як "зеленбуди" вишукують для скидання і спалювання деревини якісь віддалені яри і балки в приміських лісах, або на задвірках старих кварталів, так і ШЕУ шукає різноманітні закапелки для скиданння на них снігу. Міська влада наче не проти. Врешті, влада зацікавлена в тому, щоб сніг прибирали.

З усіх можливих відходів життєдіяльності великого міста сніг і крига мають характерну лише для них тактико-технічну характеристику - вони самі тануть. Тобто ні переробляти, ні закопувати їх не треба. Тобто їх треба лише складувати. Далі танення відбудеться саме по собі. В Києві є кілька полігонів, де районні ШЕУ складують сніг, зібраний з вулиць. Назвімо такі полігони відповідно до їх прямої функції - сніготайками.

Найбільша відома нам сніготайка розташована біля станції метро Видубичі, під схилами окутаної моторошними легендами і повір'ями Лисої гори. Сюди сніг і зішкрябану з тротуарів ожеледь завозять з Печерська - центрального району міста. Тут розташований Кабінет Міністрів, Верховна Рада, Секретаріат Президента, ЦВК, Київська облрада, Печерська Лавра і найвища точка міста - Печерська гора.

Розглядаючи титанічні гори брудної сірої маси, розуміємо, що крім снігу і криги тут присутні вже знайомі нам сіль і пісок, а також великі маси дрібного сміття, яке дбайливо змітають з тротурів літом, але ніхто не визбирує зі снігу взимку. Крім того, сніг насичений автомобільними вихлопами і залишками бензину.

Коли верхні шари на кучугурах починають танути, вода стікає, а рештки автомобільних вихлопів і пилу утворюють щільну маслянисту корку, яка різко заторможує процес танення всієї маси. Після цього сніг може пролежати до кінця травня, а то і червня.

Коли ж він врешті розтане, на місці сніготайки залишиться чималий шар сміття і чорної маслянистої суміші бозна-чого. Розчинена ж у воді сіль тим часом всотається грунтом і спричинить колосальне перевищення нормативів його засолення. Протягом багатьох років тут вже нічого не ростиме. Територія потребує рекультивації. Втім, про яку рекультивацію можна вести мову, якщо наступної зими сюди знову планують везти сніг.

Повернімось до "печерської" сніготайки. Вона вирізняється від інших двома вирішальними нюансами, які дозволяють нам безсумнівно поставити її за межу закону. По-перше, сніготайка роміщена прямо на березі р.Либідь, що саме тут витікає з колектора, в якому протягом багатьох кілометрів закуте її русло. Все сміття, розчинені у воді хімічні сполуки і, головне, сіль без жодних перешкод стікають безпосередньо у річку, засолюючи і забруднюючи її води.

По-друге ж, сніготайка розташована прямо на землях природно-заповідного фонду, на території пам 'ятки природи "Ділянка природного русла р.Либідь". Очевидно, що складування брудного солоного снігу несумісне із заповідним режимом території. Проте ШЕУ не визнає наявності заповідного об'єкту, хоча саме є безпосередньою структурою міської влади, рішенням якої створено пам'ятку природи.

Громадськість небайдуже ставиться до проблеми сніготайок і до саме цієї зокрема. Тому вже кілька років природоохоронні організації Києва оскаржують дії ШЕУ. Вже навіть були позитивні відповіді чиновників, превірки, штрафи і полігон навіть наче закрили. Печерське ШЕУ зобов 'язали прибрати сліди порушення і провести рекультивацію. Та київський чиновник за свої слова "нє в отвєтє". Сніг досі складують. І зараз, в березні, десятки тисяч тон снігу мирно чекають своєї черги розтанути і стікти чорним солоним струмком до літописної Либіді.

А тим часом, в багатьох інших містах на повну катушку тануть свої сніжні полігони. Чи не час шукати виходу з цієї проблеми? Чи не час поставити шлагбаум на цьому роками накатаному порочному шляху?НАША КАМПАНИЯ

 

«Форум спасения Киева» просит депутатов не спаивать свой народ: реклама пива лжёт