:: О нас ::
 
 
AddWeb.ru - раскрутка сайта, 

продвижение сайта
Rambler's Top100 Рисунки, кроссворды, анекдоты, шутки, филателия, нумизматика, ноты для фортепиано, математика, каталог сайтов

Счётчик:
хостов сегодня | хитов сегодня
хитов всего Украина онлайн Неофіційна газета Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Дерибан Збережи старий Київ ОЛЕГ АНДРОС SOS-animals Green Art ????? Банер Соломенка Здорова Україна
См. новые поступления
в раздел "Карикатуры"

   
НА ГЛАВНУЮ   НА ФОРУМ   ГОСТЕВАЯ
ЭКОЛОГИЯ

Сміттєзвалище Європи

Олексій ЛЕНСЬКИЙ | Svoboda.com.ua

Повідомлення надзвичайної ваги, яке зробив одразу після повернення з відрядження в Угорщину минулого тижня генеральний прокурор України Святослав Піскун, обійшли своєю увагою майже усі ЗМІ, зазвичай ласі на сенсації. Через це громадяни країни навіть не підозрюють, яка небезпека їм загрожує.

Припущення про те, чому журналісти пропустили крізь вуха важливу новину, ми висловимо далі, а зараз повідомимо читачам подробиці гучного кримінального розслідування, яке спільно проводять правоохоронці України й Угорщини, — про забруднення земель і повітря особливо шкідливими для життя та здоров’я людей і довкілля речовинами й промисловими відходами. Ще 30 березня цього року прокуратура Закарпатської області порушила кримінальну справу проти посадовців приватного підприємства “Озон” з міста Берегового. Це підприємство на підставі укладених з угорською фірмою “Eltex” з міста Дебрецен договорів протягом 2001—2005 років завезло на територію України понад 4 тисячі тонн промислових відходів. Якщо вірити вантажно-митним документам, у залізничних вагонах завозилися мішки з теплостійким наповнювачем “Премікс”, який у подальшому начебто мав бути використаний для виробництва гальмівних колодок для автомобілів і шин. Та коли цим “наповнювачем” зацікавилися прокурорські слідчі, а на їх звернення — й науковці Інституту гігієни та медичної екології ім.Марзеєва АМН України, з’ясувалося, що насправді до нас ввезені відходи хімічної промисловості, які належать до першого класу небезпеки. У складі цих відходів — оксиди багатьох металів, у тому числі й важких, які смертельно небезпечні, особливо для дітей і вагітних жінок. Ці сполуки виводяться з організму людини надзвичайно повільно, і їх дія може виявитися навіть через 5—10 років.

Фахівці Інституту гігієни та медичної екології дійшли також висновку, що, зважаючи на клас небезпеки, завезені ПП “Озон” відходи дозволяється розміщувати лише на територіях хімічних підприємств, а в радіусі 300 метрів від них не повинно бути нічого живого. Натомість понад 500 тонн смертельної отрути слідчі виявили, наприклад, у дворах берегівських комбінату хлібопродуктів і меблевого, у кам’яному кар’єрі, інших доступних будь-кому місцях. Перед їхніми очима постала жахлива картина: окремі мішки, які лежать тут з 2001 року, пошкоджені, внаслідок чого невідомо скільки небезпечної речовини розсіялось по навколишній території, змило стічними водами і рознесло вітрами. Станом на сьогоднішній день вдалося виявити лише 2700 тонн отрути, тож фахівці Міністерства з питань надзвичайних ситуацій зараз ламають голову над питанням, де і як її утилізувати. Місцезнаходження решти 1300 тонн все ще встановлюється. Та вже є обґрунтовані підозри, що їх могли скинути в занедбані шахти чи вивезти в інші області України.

Тим часом Львівська міжрайонна природоохоронна прокуратура проводить своє розслідування, яке обіцяє бути не менш резонансним. У вересні-жовтні 2003 року тамтешнє товариство з обмеженою відповідальністю “Осма-Ойл” ввезло — і теж з Угорщини — на Добротвірську ТЕС 3000 тонн гудронних залишків. В якості альтернативного палива їх мали спалити у суміші з кам’яним вугіллям. Та замість цього понад 1700 тонн цих залишків були перероблені і в червні минулого року відправлені на адресу донецького ТОВ “РегіонПромСоюз” для виготовлення наповнювача для будівництва. Ще понад 100 тонн отримав з тією ж метою приватний підприємець Масьовка з Івано-Франківська. А на паливних складах ТЕС сьогодні зберігаються ще понад 1300 тонн гудронних залишків.

Фахівці Міністерства охорони здоров’я України, котрі у червні 2003 року проводили їх лабораторні дослідження, не виявили завищеного вмісту миш’яку та інших небезпечних для людей хімічних елементів. Однак за наполяганням екологічних активістів, які поставили під сумнів висновки медиків, природоохоронна прокуратура вирішила провести повторну експертизу хімічного складу імпортованих з Угорщини відходів. Та вже понад рік їй це не вдається через незалежні від неї причини. Наприклад, Міністерство охорони навколишнього середовища повідомило прокуратуру, що така експертиза може бути виконана Івано-Франківським національно-технічним університетом нафти і газу. А той, пославшись на відсутність устаткування, переадресував слідчих до національного університету “Львівська політехніка”. Однак звідти теж повідомили, що таких досліджень не проводять. Тож поки слідчі намагаються знайти заклад, який би зробив необхідну їм експертизу, і донецькі, і франківські підприємці вже напевно щось збудували із матеріалів, у безпечності яких досі немає остаточної впевненості.

Розслідування справ про відходи у Львові та Закарпатті останнім часом активізувалося. Адже, враховуючи його важливість, справу тепер контролює не лише Генеральна прокуратура, а й Президент України. У його секретаріаті вже підготовлено проект розпорядження про створення спеціальної комісії, яка має провести комплексну перевірку додержання законодавства при поводженні з відходами та небезпечними хімічними речовинами. До складу комісії пропонується включити фахівців силових та природоохоронних відомств.

А тепер повернемося до того, з чого почали цей матеріал — дивної неуваги журналістів до цієї резонансної теми. Чому мовчать ті ЗМІ, котрі підтримували перемогу нинішньої влади, ми поки що достеменно не знаємо. Хоча багато хто вважає, що мас-медіа, контрольовані людьми секретаря РНБО Петра Порошенка, набрали у рот води, щоб зайвий раз не “світити” генпрокурора С.Піскуна, з яким у Порошенка останнім часом склалися украй напружені стосунки. Однак це тема окремого дослідження, до якого ми, можливо, невдовзі повернемося. А от відповідь на питання, чому про смертельну небезпеку, котра чатує на невідомо скільки людей по всій країні, мовчать електронні та друковані ЗМІ, контрольовані представниками колишньої влади, нам, можливо, буде зрозуміла з огляду на такі факти.

У ході розслідування справи закарпатські слідчі з’ясували, що приватне підприємство “Озон”, яке начебто придбало в угорської фірми “наповнювач для гальмівних колодок”, жодної копійки за них не сплатило. Не встановлено ніякого руху коштів на банківському рахунку цього підприємства й після того, як наповнювач був завезений. Це може означати, що “Озон” — підставна фірма, за якою ховаються справжні ініціатори перетворення України на смітник Європи. Хто вони? Відповідь на це запитання слідчі все ще шукають, але деякі припущення вже можна зробити. Зокрема, як стверджують мешканці Берегового, частина отрути до останнього часу зберігалася на території підприємства “Нумінатор”, з яким пов’язують народного депутата України Іштвана Гайдоша. Після того як зчинився скандал, “наповнювач для гальмівних колодок” з цього підприємства вивезли у невідомому напрямку (підозрюють, що у закинуті шахти).

До обрання у 2002 році депутатом від СДПУ(о) І.Гайдош очолював Берегівську райдержадміністрацію. Після перемоги помаранчевої революції у січні 2005 року вийшов із фракції колишньої керівної і направляючої й знайшов притулок у фракції... Соцпартії. Навіщо до того переконаному есдеку (за весь час роботи в парламенті він, на відміну від деяких інших своїх колег, по фракціях не бігав), секретарю парламентського комітету з питань прав людини і національних меншин, у котрого начебто й бізнесів ніяких немає, раптом знадобилося шукати більш надійного “даху”? Може, завезена з Угорщини отрута лежала на території “Нумінатора” зовсім не тому, що його власники випадково забули зачинити ворота? Якщо підозри про причетність І.Гайдоша до контрабанди в Україну небезпечних відходів обґрунтовані (а без відома есдеків на Закарпатті донедавна й мухи не літали), тоді зрозуміло, чому мовчать на цю тему контрольовані есдеками “Інтер” і начебто унезалежнені після помаранчевої революції “плюси”. Їм допомагає — з інших мотивів — порошенківський “канал чесних новин” та інші. У результаті від нестачі інформації страждають тисячі людей. Поки журналісти, наче змовившись, мовчать, хтось із українців у цей час може помирати від контакту з отруйним “наповнювачем”.

Від редакції. Про перетворення нашої країни на смітник Європи “компетентні органи” знали ще за часів Кучми. Однак тоді їм ніколи було займатися цією проблемою, адже на порядку денному стояли важливіші питання — переслідування опозиції, утиски незалежних журналістів, агітація за провладного кандидата в Президенти тощо.


 

НАША КАМПАНИЯ

 

«Форум спасения Киева» просит депутатов не спаивать свой народ: реклама пива лжёт