:: О нас ::
 
 
AddWeb.ru - раскрутка сайта, 

продвижение сайта
Rambler's Top100 Рисунки, кроссворды, анекдоты, шутки, филателия, нумизматика, ноты для фортепиано, математика, каталог сайтов

Счётчик:
хостов сегодня | хитов сегодня
хитов всего Украина онлайн Неофіційна газета Природа України. Екологія, охорона природи, краєзнавство, туризм... Дерибан Збережи старий Київ ОЛЕГ АНДРОС SOS-animals Green Art ????? Банер Соломенка Здорова Україна
См. новые поступления
в раздел "Карикатуры"

   
НА ГЛАВНУЮ   НА ФОРУМ   ГОСТЕВАЯ
ЭКОЛОГИЯ

Знищення лісів на Заході України. Анатомія екологічного злочину

Оксана Худицька | maidan.org.ua | 12-09-2005

Чому "брехнею" і "наклепом" різноманітні спеціалісти зараз масово називають журналістські розслідування залишається лише здогадуватися. Нащо лишній раз паплюжити правду і підставляти себе під підозри тих журналістів, які професійно займаються розслідуваннями. Якщо працівник лісового господарства Василь Юхновський прислухається до правдивих фактів, перестане називати одного з найкращих екологічних журналістів Олега Листопада брехуном та наклепником.

Усі аргументи, які використав лісової справи майстер, смішні і посередні. Перерахувати прямі обов'язки лісівників не достатньо, щоб довести їхню правдивість і чесність. Чому такі щирі люди дозволяють або й самі чинять злочини проти лісу? Хто дозволив одній групі людей вирішувати долі старезної унікальної діброви, спаплюжених гір та заповідних територій. Не відкидайте жахливі факти злочинів лісівників та керівників Управлінь лісового господарства і не прикривайтеся сумнівною любов'ю до лісу.

У відповідь на слово Василя Юхновського можу лиш навести один з тисячі аргументів чому лісовим господарством повинні зацікавитися правоохоронці. Олег Листопад використав рапорт Держкомлісгоспу про збільшення лісів на 1,3 відсотка. Не поворушивши і пальцем, нові і старі захисники лісу додали, стверджує після аналізу роботи лісівників Олег Листопад, до загального числа кількість лісосмуг. Вони не є лісом, але всіляко використовується у лісгоспах як прикриття для своїх махінацій з вирубкою і продажем лісу.

ДЕ СОБАКА ЗАКОПАНА

На Карпатських лісах збагачуються уже давно ті господарники, які усвідомили вигоду лісової справи. Безконтрольність призвела до того, що сотні гектарів лісу вкрадено і навіть вирубано дерево на крутих схилах. Як виявилося, лісових інспекторів не надто люблять у лісових господарствах - бензину для рейдів у них бракує, на заяви про злочини або не реагують, або не можуть знайти винних. Екологічний інспектор Великобережнянського району Закарпатської області Михайло Іваниця уже давно звітував про систематичні порушення на своїй ділянці, за власні гроші він купив відеокамеру і потроху збирав незаперечні факти злочинної вирубки цінної деревини. Завдяки впертості декілька кримінальних справ таки відкрили, але траплялося і навпаки.

- У мене назбиралося доволі матеріалу, щоб відкрити не одну кримінальну справу. Але з часом мені почали відкрито погрожувати, щоб я припинив втручатися у ці вирубки і беріг свою посаду і життя. Я змушений був поскаржитися обласному прокурору. Якби не зробив цього, то вже б не працював взагалі.

Пояснюючи причину масових рубок, пан Михайло не звинувачував місцеве населення, як це в один голос роблять керівники лісгоспів. Розказавши про деякі смерті у лісах, пояснив наскільки відверто за попередньої влади рука руку мила і допомагала не лише отримати хороший ліс на вирубку, а й вберегтися від перевірок і покарань. На карпатській території, каже екологічний інспектор, начальники сільрад чи районів є залежними від обласних керівників. Тут утворюється логічний ланцюг, ланками якого є або родичі, або підпорядковані люди, які відпрацьовують кусень хліба і не сміють вкусити руку, яка його годує.

- Не подолаєш цю ситуацію, яка склалася довкола вирубки у карпатському регіоні, - вважає Михайло Іваниця, - доки керівники районів чи сіл будуть залежними від вищих чиновників та правоохоронців.

Один з власників деревообробного підприємства у Великобережнянському районі зізнається що лісове господарство в Україні ведеться на шкоду лісу - у Канаді, Франції, політика господарювання зовсім інша. Василь Симочко згадує, що раніше він укладав генеральну угоду, у якій передбачалися усі потреби лісу - від дозволеної кількості зрубаних кубів до інфраструктури.

- Тепер я ліс зрубав, і мене більше нічого не цікавить. Я вирішую, у якому вигляді повертати ліс лісовому господарству. Через таку байдужу політику влади і господарників багата на ліси Україна може втратити свої позиції... На посаду голови Великобережнянської райради Андрій Ковальчук прийшов уже з досвідом боротьби з вирубкою лісу і прикриванням чиновниками один одного.

- Зараз офіційно рубають не так вже й багато. Але існує безліч методів обходу закону як самими лісівниками, так і комерційними структурами. Заготовити ліс можна не лише у рамках головного користування, а й рубками проміжного характеру - прочищенням чи санітарними роботами. Саме тут і закопана собака. Лісовідновні рубки не входять у ліміт лісосічного фонду, тут ліс можна рубати після санітарного обслідування нібито хворого дерева. Я маю документи на людину, яка за таку роботу отримала звання заслуженого природоохоронця України.

Санітарна вирубка може проводитися навіть на декількох гектарах. Пан Ковальчук стверджує, що це найпоширеніший спосіб збагатитися лісівникам чи їхнім керівникам. Ієрархічна система у таких справах сягає до міліції і екологічної інспекції, налічуючи десятки змовників. На митниці "бізнесмени" допомагали провести "ліві" вантажі - немаркований ліс з незаконних вирубок.

- Невпорядковане законодавство дозволило навіть створити такі феномени, як фірма "Явір" ("Френк Ньюмен і компанія"). Вивозячи заготівку для меблів, компанія платить Україні мізерні гроші, а за кордоном за ці меблі хитрі бізнесмени отримують серйозні доходи. Та найбільше дивує, що "Френк Ньюмен" отримав ліс для довічного користування! Цей факт впевнено назвати можна світовим дивом. Оскільки фірма є інвестором, то до 2007 року власники компанії нічого не платять за користуванням землею. Але нам ще закидають жахливі звинувачення, - продовжує Андрій Ковальчук, - план вирубки не виконується. За договором компанії пообіцяли, що ліс даватиме 20 тисяч кубів у рік, а це потрібно вирубати 600 га, щоб компанія з дерева ніжки для столів за кордон продавала!

ВИГОДА ІЗ ЗАПОВІДНИКІВ

У розквіт масової вирубки серйозно зменшилася і площа заповідних територій. Нові факти злочину проти унікальної діброви стали відомі попри намагання лісівників та екологічних чиновників приховати масштаби вчиненої шкоди заповідному урочищу "Корналовичам". Цю унікальну діброву з 200-літніми дубами почали оберігати ще у 80-ті роки, коли 774 га взяли під охорону держави. Рідкісна система урочища утворилася 5 тисяч років тому, зараз науковці називають цю територію генетичним резерватом дуба. Назву "Корналовичі" декілька разів зустрічаємо у Червоній книзі.

Ще у злочинні 90-ті роки дібровою зацікавилися лісівники "Львівлісу". Маючи захист і неабияку підтримку у владі, вони посягли на заповідні ліси, де на їхню думку безцільно "пропадала" цінна на світовому ринку деревина. Перший злочин стався у 1997 році, коли лісівники ініціювали "наукове обстеження". Псевдонауковці на їх замовлення відробили гроші - обґрунтували важливість вилучення території з природоохоронного фонду, де головним аргументом було надмірне антропогенне навантаження на діброву. Депутати львівської обласної ради проголосували за зменшення заповідної площі "Корналовичів" у три рази. Площі заповідного урочища із 774 га зменшилися до 238 га.

Коли перший злочин зійшов з рук, лісівники повторили цей же механізм знову і через два роки знову ініціювали вилучення з-під захисту держави цінних територій, повністю скасувавши заповідний захист урочища. Науковці Львівського лісотехнічного університету, справно відробивши зарплату, на замовлення "Львівлісу" винесли смертельний для діброви вирок. Цього разу депутати проголосували за повне скасування заповідності унікальної території. Але цього разу апетити лісівників були масштабнішими. Окрім "Корналовичів" в рішення облради потрапили 4 тисяч гектарів заповідних лісів.

Уже сам факт вилучення 4 тисяч гектарів цінних заповідних територій у 1999 мав би зацікавити Державне управління екології і природних ресурсів у Львівській області та природоохоронну прокуратуру. Натомість чиновники, які повинні захищати довкілля, не виконали своїх прямих обов'язків.

Для того, щоб вивчити та зібрати інформацію про раптове знецінення унікальних земель та лісів, екологічний адвокат Дмитро Скрильніков, один з ініціаторів порятунку 200-літніх дубів, витратив шість років.

- У документах, які я зібрав, одразу видно підробки, завдяки яким із заповідного фонду злочинно вилучались цінні території. "Наукове обґрунтування" можна назвати лише переліком цінності заповідних територій. Окрім "Корналовичів" ніяк не можна назвати законним та науково обґрунтованим вилучення 1830 га з заказника "Бориславський". Достатнім був лише лист НГДУ "Бориславнафтогаз" з переліком видів діяльності підприємства, щоб суттєво зменшити площі цього ландшафтного заказника, створеного з метою збереження, відновлення та відтворення цінних букових і ялицевих лісів, які мають велике наукове і природоохоронне значення, в тому числі для підтримки загально-екологічного балансу курортів Трускавець і Східниця.

Прес-тур, який організували спільно з адвокатом журналістська екологічна організація WETI нагадував детективну історію - жоден з екологічних чиновників, лісівників, науковців і навіть природоохоронний прокурор не знали, що їх везуть на місце найбільшого за останні роки екологічного злочину на заході України. По-інакшому відповідальні за захист заповідників чиновники сюди б не приїхали. Перед телекамерами та диктофонами журналістів екологічні чиновники та науковці заговорили про повернення діброві "Корналовичі" її попереднього статусу заповідного урочища. Лише лісівники і далі переконували журналістів у тому, що дуби гнилі та хворі. Але не потрібно було бути науковцем, щоб переконатися - дуби рубали здорові, хворі ж і надалі ростуть.

Доктор біологічних наук Платон Третяк один з чесних науковців наголошує - в "Корналовичах" вирубували здорові дуби, які могли б ще рости сотні років. - За останні роки спиляні дуби росли швидше, ніж кілька десятиліть назад, це підтверджує злочинність дій лісівників. Дубові ліси в Європі - це екосистеми, які повністю охороняють. Наші дубові ліси вже є унікальним явищем.

Після успішного прес-туру була організована спеціальна комісія, яка повинна повернути "Корналовичам" попередній статус заповідного урочища. Але попри усі сподівання громадськості, лісівники перетворили обговорення рятування 200-літніх дубів у банальний торг довкола площ. Про повернення всіх двохсот гектарів, вцілілих від вирубки, мова навіть не йде - дискусія ведеться довкола площі 88 га чи 131 га майбутнього лісового заказника. В порівнянні з вилученими у 1999 році 238 га, та 774 га, вилученими у 1997 році запропоновані членами комісії площі є мізерні. Що хочуть приховати лісівники у лісі, який не хочуть віддавати, можна лише здогадуватися, адже замість відзвітованих 40 га місцеві селяни називають 100 га знищеної діброви.

- Ми якраз працюємо над прийняття наукового обґрунтування, - підтверджує переконання лісівників проректор Лісотехнічного національного університету Григорій Криницький. - Я за 88 га. Зберігати той ліс - це просто його мучити і затримувати розвиток дубових насаджень на 50 років. Для того, щоб відстежити процеси відмирання лісу нам достатньо 88 гектарів.

Торг довкола повернення територій колишнього заповідного урочища представники громадськості - благодійний фонд "Екоправо-Львів", громадська організація WETI та чесні науковці називають аморальним.

- На превеликий жаль, - говорить екологічний адвокат Анатолій Павелко, - у науковому обґрунтуванні, яке розроблене науковцями Національного ліcотехнічного університету України, Інституту екології Карпат НАН України та Державного природознавчого музею НАН України ми в черговий раз зіткнулись із вузькогалузевим підходом до створення об'єктів природно-заповідного фонду. В обґрунтуванні проаналізовано лише лісівничу та ландшафтну цінність урочища.

Будь-який ліс є цілісною екосистемою з багатьма складовими. За твердженням професора Степана Стойка в урочищі Корналовичі зберігся жук-олень, занесений до Червоної книги України та Європейського Червоного списку. Дуб, який з лісівничої точки зору є пошкодженим і хворіє, є єдиним можливим місцем розвитку цього жука.

Дивно спостерігати за злочинною бездіяльністю створених для охорони довкілля Управління екології та природних ресурсів, екологічної інспекції та мовчанкою природоохоронного прокурора. Адже ланцюг залежності науковців від лісівників прослідковується від самого початку конфлікту довкола стародавніх дубів і заповідних територій, а торги довкола площ відновлення заповідного урочища лише підтверджують злочинні пріоритети у заповідній справі Львівської області.


 

НАША КАМПАНИЯ

 

«Форум спасения Киева» просит депутатов не спаивать свой народ: реклама пива лжёт